Dünyanın en güçlü canlısı sadece 10 cm boyunda. Denizlerin hızlı, sağlam ve etkili ölüm makineleri. Avlanmak için ön kollarını kullanıyorlar ve bir boksör gibi yumruk atıyorlar. Ancak bu öyle bir yumruk ki saatte 82 km hıza ulaşabiliyor. Gücü ise 150 kg, yani ağırlığının tam tamına 2500 katı. Bu canlı Mantis Karidesi veya diğer adıyla Peygamberdevesi Karidesi.

Tabii ki bu aşırı yüksek ivmeyi, birkaç milisaniyeliğine koruyabilir, yoksa hiçbir kas bu ivmeyi sağlayacak kadar güçlü değildir ve o kadar istikrarlı çalışamaz. Bu ıstakozun boyutları ve uzuvlarının küçüklüğü/hafifliği düşünülecek olursa, her ne kadar hala oldukça ilginç olsa da, çok daha anlaşılır hale geldiği görülecektir.

Dünyada yaklaşık 400 Mantis Karidesi türü bulunur.

Soyları yaklaşık 500 milyon yıl öncesine kadar izlenebilmiş.

Kendileri cam bir akvaryumda saklanamıyor. Çünkü kırabilecek kadar güçlüler!


En popüler türü çarpıcı renkleriyle göze batan Tavuskuşu Mantis Karidesi. Bazı türlerde avlanmak için kullandıkları ön ayaklar bir mızrak şeklinde. avı üzerinde ölümcül bir delik açıyor Bazı türlerde ise birer boks eldiveni veya çekiç şeklinde.

Dirseği olan bir kol gibi ön ayaklar. İstirahat halindeyken vücuda yakın duruyor. Avına saldıracağı zaman gerilmiş bir yay gibi dirsek açılıyor ve yumruğu patlatıyor. Bu yumruğun özelliği olması değil. Aynı zamanda hızlılar!Okyanusların en hızlı hareketini yapabiliyorlar. Bu hareket 800 mikrosaniyeden daha kısa sürede oluşuyor. Yani teorik olarak Mantis karidesleri göz açıp kapayıncaya kadar,  500 kez yumruk atabiliyor.

Bu öyle bir hız ki su içinde atılan yumruk ışık parlamasıyla sonuçlanan ve bilim adamlarının kavitasyon olarak adlandırdıkları süpe ısıtılmış bir baloncuğa neden oluyor. Av önce yumruğu yiyor, ardından ısı baloncuğu bir mermi hızında vücuduna çarpıyor. Artık hemen hemen kurtulmak için hiç bir şansı kalmıyor.  İster bir yengeç, ister bir istiridye olsun kabuklarında ölümcül delikler açılıyor.

Tavuskuşu Mantis Karidesi, 22 kalibrelik kurşun ile eşdeğer hızda yumruk atabiliyor!


Bunun sebebi mantis karideslerinin diğer hayvanlardan farklı bir moleküler yapıya sahip olması. Özel bir şok emici çekirdeğe sahipler.Bu yapı bouligand yapısı olarak adlandırılıyor.

Çarpmaya maruz kalan dış yapı yüksek oranda kristalize edilmiş hidroksiapatit ten oluşuyor. Hidroksiapatit insanda dişlerin mine ve dentin tabakası ve kemikte bulunan, kimyasal formülü Ca10(PO4)6(OH)2 olan kalsiyum tuzu. Doğada elmastan sonra bilinen en sert molekül. Bu tabakanın altındaki ikinci tabaka amorf, kristalize olmayan bir formda hidroksiapatitten oluşuyor. En içteki tabaka ise daha yumuşak olan kitin den oluşuyor.


Aynı zamanda dünyanın en karmaşık görsel sistemine sahip olma rekorunu da elinde tutuyor:

 

Yeryüzündeki bütün canlıların görme yetenekleri birbirinden farklı. Birkaç örnek sıralayalım:

İnsanlarda kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç fotoreseptör var. Sadece yeşil ve mavi fotoreseptörü olan köpeklere kıyasla görüşümüz çok iyi. Ancak krmızı, yeşil, mavi ve UV olmak üzere 4  fotoreseptöre sahip birçok kuşun yanında biraz zayıf kalıyoruz. Kelebeklerde ise fotoreseptör sayısı 5.

12 – 16 fotoreseptöre sahipler, UV ve polarize ışığı görebiliyorlar. Dairesel polarize ışığı algılayan  bilinen tek hayvanlardır. Ayrıca derinliği bir gözle algılayabilir ve her gözü bağımsız olarak hareket ettirebilirler. Mantis karidesinin ne gördüğünü bilmek bir yana hayal etmemiz bile imkansız gibi görünüyor.

Sapların üzerine yerleşmiş gözleri saniyede birkaç yüz derece çevrilebilecek kadar hızlı hareket eder. Böylece çok geniş bir görüş alanına sahip olur.